Jakie są rodzaje smyczy i ich zastosowania? Część 1

0
Jakie są rodzaje smyczy i ich zastosowania? Część 1

Czy spacer z psem to dla Ciebie przyjemność, czy raczej wyzwanie? Jeśli chcesz czuć, że masz kontrolę nad swoim zwierzakiem i jesteś w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo, to dobrze dobierz smycz. Z tego artykułu dowiesz się, jakie modele możesz dostać w sklepach i jakie zastosowanie ma każdy z nich. Dzięki temu łatwiej Ci będzie ustalić, czy dla Twojego pupila lepsze będą smycze automatyczne, spacerowe czy może przepinane.

 

Czym się kierować, dobierając smycz dla psa?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego powstało tak wiele różnych rodzajów smyczy? Przecież ich cel jest prosty, mają umożliwić wygodne prowadzenie zwierzaka. Okazuje się jednak, że dla każdego – zarówno człowieka, jak i psa – taka wygoda oznacza coś innego. Dlatego decydując się na konkretny model, warto wziąć pod uwagę:

  • wielkość pupila – im jest większy, tym mocniejsza musi być taśma,

  • temperament zwierzaka – chodzi tu zarówno o jego aktywność, jak i posłuszeństwo względem Twoich komend,

  • preferowane przez Ciebie miejsca i formy spaceru – chodzicie tylko po mieście, czy wybieracie się na wycieczki do lasu? A może razem biegacie? Smycze dla aktywnych mają funkcje, które sprzyjają takim wypadom.

Wspomniane wyżej czynniki są kluczowe dla odpowiedniego wyboru. W pierwszej części naszego poradnika skupimy się na 3 popularnych modelach smyczy:

  • spacerowej,

  • przepinanej,

  • automatycznej (najpopularniejsze to te marki Flexi).

Sprawdź, jakie mają zastosowanie!

Z czego może być wykonana smycz?

Na wytrzymałość, wygląd i komfort użytkowania smyczy duży wpływ ma materiał, z jakiego została wykonana. Może to być:

  • sznur albo taśma – często nylonowe, są lekkie, wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu,

  • skóra lub ekoskóra – są miłe w dotyku i trwałe, ale trzeba je konserwować,

  • BioThane® – są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia; to materiał przyjemny w dotyku, często używany do długich 5-20m linek, dostępny w wielu pięknych kolorach.

Najmniejszym czworonogom wystarczą modele sznurkowe. W przypadku niewielkich i średnich psiaków sprawdzi się taśma, natomiast duże futrzaki mogą potrzebować albo szerokiej taśmy, albo modeli ze skóry lub BioThane®.

Smycz miejska, nazywana też spacerową

Najprostszy i doskonale znany miłośnikom psów rodzaj smyczy to klasyczny model spacerowy. Po jednej stronie ma rączkę, czyli uchwyt dla właściciela, a po drugiej karabińczyk, który przypina się do kółka w obroży lub szelkach. Może być wykonany ze skóry, tkaniny lub sznurka. Jest idealny dla spokojnych zwierzaków i przeznaczony głównie do niezbyt dynamicznych przechadzek po mieście. Właśnie dlatego druga nazwa tego modelu to smycz miejska. Niektóre z nich mają nad karabińczykiem dodatkowy uchwyt, dzięki któremu w zatłoczonych miejscach właściciel może trzymać psiaka tuż przy sobie.

Smycz przepinana

Kolejny model to smycz przepinana. Od wspomnianego wyżej klasyka różni się tym, że po obu stronach ma karabińczyk, a trzy punkty zaczepu umożliwiają trzystopniową regulację długości. Może być wykonana ze sznurka lub taśmy. Świetnie się sprawdza zarówno przy spacerach po mieście, jak i bardziej aktywnych wypadach do lasu. Niektóre z takich produktów są wyposażone w rozgałęzienie z dwoma karabińczykami, dzięki czemu można wyprowadzać dwa psiaki jednocześnie. To wygodne rozwiązanie, ale zalecamy stosowanie go tylko w przypadku czworonogów o podobnym temperamencie i wielkości.

smycze-automatyczne

Smycz automatyczna, inaczej flexi

Ostatni model, jaki opiszemy w tym artykule to smycze automatyczne (najczęściej firmy Flexi). Wyposażone są w mechanizm zwijający taśmę lub sznurek zakończony karabińczykiem. Przycisk blokady umożliwia ustawienie konkretnej długości, dzięki czemu łatwiej prowadzić psiaka w zatłoczonych miejscach lub zapobiegać pogoni za nagle dostrzeżonym kotem czy innym zwierzakiem. Ten produkt zaleca się jednak głównie w przypadku pupili, którzy nauczyli się już chodzić przy nodze i słuchać komend. U nas możesz kupić bardzo praktyczną smycz flexi neon, zapewniającą lepszą widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo podczas spacerów po zmroku.

Zapraszamy na drugą część naszego poradnika!

Jeśli po przeczytaniu pierwszej części naszego poradnika znalazłeś odpowiedni produkt na spacery ze swoim psiakiem, to zapraszamy do Hubuform na zakupy. Znajdziesz u nas między innymi popularną smycz flexi 5m w wersji neon lub zwykłej. Mamy też mnóstwo stylowych modeli miejskich i przepinanych. Jeśli jednak żadna nie wydaje Ci się być odpowiednia, zapraszamy do lektury drugiej części poradnika już niedługo. Przedstawiamy w niej kolejne modele!

assign var="idOfProducer" value=$request_uri|strlen}

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium