Spanie dla kota czyli wyprawka w najlepszym wydaniu

Wydaje się że koty są nieszczególnie wymagającymi zwierzętami, to jednak nieprawda. Trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki na wyprawkę dla kota przed jego przyjęciem do naszego domu. Istotne jest, że dla każdego kolejnego kota powinna do naszego domu trafiać kolejna "wyprawka", ponieważ koty niekoniecznie chcą się dzielić raz zawłaszczonym drapakiem, kuwetą czy legowiskiem.

Kuwety

Kuweta jest przedmiotem bez wątpienia niezbędnym, a jej odpowiedni dobór jest gwarantem dobrego samopoczucia naszego kota. Wobec tego wyprawka dla kota koniecznie musi ją zawierać. Bardzo ważne, że ilość kuwet w domu powinna być co najmniej równa ilości mieszkających w nim kotów. Nawet przy jednym kocie dobrze jest pomyśleć o miejscu na drugą toaletę. Kuwety mają różną wielkość i głębokość. Aby kot chciał korzystać z kuwety, musi czuć się w niej w swobodnie. Powinien bez problemu poruszać się w niej i wyprostować, szczególnie jeżeli jest to kuweta kryta.

Kuwety dzielimy na: kryte, zamknięte od góry, i odkryte. Kuweta kryta jest doskonałym rozwiązaniem, zapobiega wysypywaniu żwirku w przypadku bardzo dokładnie zagrzebujących swój "urobek" kotów, wygląda estetycznie. Producenci zapewniają, że w przypadku takich kuwet ulatnianie się zapachów jest mocno ograniczone. Jednak należy pamiętać, że trzeba je regularnie czyścić. Producenci z Modko proponują nieco inny rozwiązanie. Według nas i naszych kotów kuweta Modkat to Najbardziej inteligentna, piękna i funkcjonalna kuweta na świecie.

Legowisko

Dość istotne wyposażenie dla naszych kotów to legowisko do spania, choć kot śpi, gdzie chce i kilka razy dziennie zmienia miejsce swojego polegiwania, to chętnie wraca na swoje legowisko, w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo. W związku z tym wyprawka dla kota powinna zawierać również posłanie.

Drapak

Drapak dla kota to bardzo osobista rzecz. Kot „ostrząc” pazury dodatkowo znaczy drapane miejsca swoim zapachem, feromonami wytwarzanymi prze specjalne gruczoły pomiędzy poduszkami palców. Tak naprawdę kot nie ostrzy przy drapaniu pazurków, ale zrzuca wierzchnią, zużytą warstwę pazura, pozostawiając nową, ostrzejszą. Dotyczy to tylko przednich łap, bo z tylnych koty usuwają zużyte "paznokcie" zębami. Jest to również trening mięśni, które chowają bądź wysuwają pazury, umiejętność bardzo potrzebna kotom w ich codziennym życiu. Drapak nie jest więc luksusem albo kosztowną zabawką, ale absolutną koniecznością dla naszego kota. Aby jednak został zaakceptowany, musi spełniać pewne warunki.

Po pierwsze, solidność. Koty nie lubią chybotliwych przedmiotów: drapak musi być stabilny. W przypadku stojących słupków czy konstrukcji z budkami bądź legowiskami bardzo ważna będzie więc podstawa, musi być odpowiednio duża, ciężka i stabilna.

Po drugie, drapak musi być odpowiednio wysoki lub długi. Niektóre koty lubią drapać powierzchnie poziome ( dla nich może być wykładziny bądź maty sizalowej), ale większość uwielbia pionowe konstrukcje na których oprócz drapania może się swobodnie rozciągnąć. Na ogół wystarczy wysokość 60 cm. Koty w bardzo różny sposób "drapią". Jedne wyciągają się w górę na całą długość, inne tylko do wysokości barków - tak naprawdę od tego, jak kot zachowuje się przy drapaniu, zależy wysokość słupka.

Akcesoria

Musimy przeznaczyć również pewną kwotę na zabawki dla kota (konieczność a nie luksus!). Ponadto oczywiście akcesoria miski, szczotki do czesania, szczególnie w przypadku ras długowłosych. W przyszłych wydatkach odgrywać będą również przyszłe wizyty u lekarza, regularne szczepienia, itp. Należy też zaopatrzyć się w transporter, w którym będziemy przewozić kota np. do lekarza.

Decydując się na kota czy będzie on rasowy czy nie powinniśmy poważnie podejść do kupna niezbędnych mebli i akcesoriów, które umożliwią kotu życie zgodne z jego naturą. Można znaleźć meble dla kotów, które będą spełniały swoje funkcje, a przy okazji będą ubarwiać wnętrze naszych domów podobnie jak koty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium