Jak urządzić dom przyjazny dla kota?

0
Jak urządzić dom przyjazny dla kota?

Zamierzasz wprowadzić do swojego domu nowego kociego lokatora? Cieszymy się razem z Tobą! Jeśli jednak chcesz, żeby żył długo i szczęśliwie, musisz urządzić swój dom na nowo. Chociaż nie ma potrzeby wymieniać mebli czy robić remontu, niezbędne będą legowisko, drapak, kuweta czy półka dla kota. Ważne jest też, żebyś zorganizował mu przestrzeń, dzieląc ją na odpowiednie strefy i zapewniając bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

 

 

Co zrobić, by zaspokoić wszystkie kocie potrzeby?

Aby funkcjonować szczęśliwie tak człowiek, jak i zwierzę musi mieć zaspokojone potrzeby. A czy wiesz, czego potrzebuje kot domowy? Oprócz jedzenia należy mu zapewnić:

  • kryjówki oraz punkty obserwacyjne, najlepiej wysoko umiejscowione (świetne się sprawdzą półki),
  • odpowiedniej wielkości kuwetę (taką, w której może się spokojnie obrócić),
  • drapak, a jeszcze lepiej designerskie drapaki dla kota, które będą cieszyć nie tylko jego, ale i Ciebie,
  • miejsca na wypoczynek, czyli przynajmniej jedno legowisko,
  • zaspokojenie instynktu łowieckiego poprzez regularną zabawę,
  • swoje towarzystwo i czułości – koty potrzebują interakcji z człowiekiem zarówno podczas wspólnych zabaw, jak i odpoczynku.

Ważne jest też to, żeby wspomniane wyżej drapaki, kuwety, legowiska czy półki, nie były ułożone przypadkowo. Powinieneś wydzielić w swoim domu strefy kociego życia i w przemyślany sposób wkomponować w nie te i inne elementy. Ogromne znaczenie ma też zapewnienie mruczkowi bezpieczeństwa i od tego warto zacząć.

Bezpieczeństwo kota na pierwszym miejscu

Jeśli chcesz, żeby Twój pupil żył długo i był zdrowy, sprawdź, czy nie ma w Twoim domu roślin, które mogą być dla niego trujące. Niektóre z nich są bardzo popularne, jak dracena czy poinsecja, więc potraktuj tę wskazówkę poważnie.

Troska o kocie bezpieczeństwo powinna też skłonić Cię do zabezpieczenia balkonu i okien, które otwierasz, specjalną siatką. Mimo ogromnej zwinności kotów, upadki z dużej wysokości mogą być dla zabójcze.

legowisko

Strefy kociego życia w Twoim domu

Wróćmy teraz do stref kociego życia. Wyróżniamy następujące cztery:

  • jadalnianą,
  • wypoczynkową,
  • toaletową,
  • łowiecką.

Jak je zorganizować? Zacznijmy od strefy toaletowej, w której mieści się kuweta dla kota. Z dość oczywistych względów warto ją postawić łazience lub ubikacji (jeśli masz oddzielną). Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie stała przy pralce, ale raczej w ustronnym, spokojnym miejscu, a także by drzwi do pomieszczenia były zawsze otwarte – kot musi mieć swobodny dostęp!

Strefa jadalniana może się kojarzyć z kuchnią, ale często lepiej miski dla kota ustawić w kilku innych miejscach. Dlaczego? Po pierwsze w ten sposób zminimalizujesz ryzyko, że Twój pupil będzie buszował po kuchni w poszukiwaniu karmy, smaczków albo mięsa, które wcale nie jest dla niego przeznaczone. Po drugie koty lubią jeść w wyżej położonych miejscach, więc często lepiej ustawić im miseczkę na półce. Pamiętaj też, żeby miski na wodę stały gdzie indziej niż te na jedzenie. W naturze kotowate nigdy nie jedzą przy wodopoju.

Strefa wypoczynkowa to miejsca, gdzie mruczki się relaksują, ogrzewają i spokojnie obserwują otoczenie. Właśnie w takim punkcie warto położyć legowisko dla kota. Może na parapecie? Albo na półce? Natomiast obok legowiska powinien stanąć drapak, bo zwykle po drzemce przychodzi czas na kocie rozciąganie się mięśni i ścięgien.

Strefa łowiecka to przestrzeń przeznaczona na dzikie zabawy, pogonie i ataki z ukrycia. Ustaw tam bezpieczne dla kota rośliny, tunele albo zwykłe pudełka i zabawki interaktywne, a Twój pupil będzie bardzo zadowolony.

Meble i akcesoria niezbędne, by zbudować kocie terytorium

Jeśli chcesz stworzyć w swoim domu prawdziwy koci raj, musisz wyposażyć go w kilka ważnych elementów. Niezbędny będzie drapak dla kota. Powinieneś mieć przynajmniej jeden pionowy, jeden poziomy i jeden ukośny. Dzięki temu Twój pupil będzie mógł się komfortowo rozciągać w różnych pozycjach.

Półka dla kota stanie się dla niego świetnym punktem obserwacyjnym i zaspokoi potrzebę wspinania się oraz odpoczywania w wysoko położonych miejscach. A już absolutną podstawę stanowią kuweta, miski i wygodne legowisko. Możesz też postawić na dozowanie kotu wody i jedzenia przy pomocy fontanny i automatycznego karmidła. To praktyczne, a jednocześnie doskonale się prezentujące gadżety.

W Hubuform wiemy, czego potrzebują koty

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak przygotować swój dom na nowego lokatora. Wszystko, co niezbędne znajdziesz u nas! Zapraszamy Cię do Hubuform po designerskie drapaki dla kota, solidną kuwetę, miski i fontanny dla kota oraz królewskie legowisko. Zamów je u nas jeszcze dziś!

assign var="idOfProducer" value=$request_uri|strlen}

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium