Jak dbać o psa seniora? Eksperci radzą!

1
Jak dbać o psa seniora? Eksperci radzą!

Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i w przypadku psów wraz z wiekiem w organizmie zachodzą pewne zmiany. Aby zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi dobrą kondycję i samopoczucie mimo podeszłego wieku, obowiązkowo należy uwzględnić jego nowe potrzeby i problemy. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co konkretnie zmienia się w ciele zwierzaka w miarę upływu czasu i co można zrobić, by zadbać o jego komfort.

 

Psia starość – nowe potrzeby

Kiedy pies się starzeje, zmieniają się jego potrzeby i możliwości. Zwierzak senior jest bardziej podatny na dolegliwości, na przykład choroby stawów, serca, nerek czy wątroby. Staje się mniej aktywny, a jego waga zaczyna rosnąć. Mogą pojawić się również problemy ze wzrokiem i słuchem czy gorsza koordynacja ruchowa. Niektóre problemy trudno wychwycić samemu, dlatego pamiętaj o regularnych profilaktycznych wizytach u weterynarza.

Warto mieć na uwadze, że proces starzenia nie przebiega jednakowo u wszystkich czworonogów. Wpływają na niego między innymi rasa zwierzęcia czy jego masa, ale również dotychczasowy styl życia i sposób odżywiania. O spokojną emeryturę pupila w pewnym sensie można więc dbać już od wieku szczenięcego, wybierając odpowiednie smaczki czy akcesoria dla psów.

Jak zadbać o komfort starszego psa?

Aby mimo problemów, z którymi na co dzień przychodzi mu się teraz mierzyć, zwierzak senior czuł się dobrze, warto zadbać o to, by warunki, w których przebywa, jak najbardziej odpowiadały jego potrzebom. Zwróć uwagę na legowisko dla psa, z którego korzysta Twój przyjaciel. O ile jako szczeniak był w stanie zasnąć wszędzie i o każdej porze, o tyle teraz trzeba dodatkowo zadbać o jego komfort podczas wypoczynku. Świetnym wyborem będzie specjalny materac ortopedyczny dla psa, idealny dla zwierząt mających problemy ze stawami albo trudności z poruszaniem się. W przypadku czworonogów z nietrzymaniem moczu przyda się DryBed: wyjątkowe legowisko, którego wierzch pozostaje zawsze suchy. Jeśli natomiast Twój pupil nie wskakuje już na przykład na fotel czy kanapę z taką lekkością jak dotychczas, warto kupić dla niego specjalne schodki, które mu to ułatwią. To ważne zwłaszcza w przypadku psów małych ras, na przykład jamników, ponieważ ich kręgosłupy są szczególnie obciążone i narażone na urazy.

Czym karmić psa seniora?

Kluczowy wpływ na samopoczucie i zdrowie każdego zwierzęcia ma również odpowiednio zbilansowana dieta. Psi senior na pewno nie powinien jeść na co dzień przypadkowej karmy z marketu. Jedzenie powinno być dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i uwzględniać zapotrzebowanie kaloryczne, które w przypadku starszych psów jest zdecydowanie niższe niż u szczeniaków. Zdrowe jedzenie to klucz do wzmocnienia odporności zwierzaka i uchronienia go przed groźnymi infekcjami. Również kupując smaczki dla psa, pamiętaj, że zęby Twojego czworonożnego przyjaciela nie są już tak mocne, jak kiedyś i mogą nie poradzić sobie na przykład z porożem jelenia. Zarówno w przypadku karmy, jak i przekąsek dbaj więc o odpowiednią dla psiego seniora konsystencję.

akcesoria-dla-psa

Jakie suplementy diety podawać starszemu psu?

Uzupełnieniem zdrowych posiłków dla psa mogą być odpowiednio dobrane suplementy. Zastanów się, z jakimi dolegliwościami zmaga się Twój pupil i dobierz przysmaki tak, by choć częściowo mu w nich ulżyć. Jeśli zwierzak ma problemy ze stawami, możesz podać mu preparaty na ich wzmocnienie. W przypadku starszych czworonogów, które mają problem z brakiem apetytu, można sięgnąć po dodatki smakowe – dzięki nim zwykła karma stanie się dla ich o wiele bardziej atrakcyjna. Dobrym wyborem są również smaczki wspomagające pracę układu immunologicznego.

Zapewnij pupilowi szczęśliwą i komfortową starość

Przestrzegając opisanych wyżej wskazówek i wybierając odpowiednie akcesoria, możesz zapewnić swojemu psu komfortowe warunki, w których doczeka spokojnej starości i wciąż będzie miał ochotę na spacery i zabawy. Pamiętaj, by zawsze uwzględniać indywidualne potrzeby i możliwości czworonoga – zawsze powinny być kluczem do doboru odpowiedniego sposobu postępowania. Nie zapominaj też o tym, by mimo upływu czasu i zmian, które zachodzą w organizmie zwierzaka, wciąż traktować go jako członka rodziny i obdarzać go odpowiednią porcją miłości każdego dnia.

assign var="idOfProducer" value=$request_uri|strlen}

Komentarze do wpisu (1)

17 stycznia 2024

Im pies starszy tym większa powinna byc odpowiednia opieka nad nim. Mój pies też juz ma swoje lata, i często bylo mu zimno podczas spacerów. Ale odkąd kupiłam mu sweterk wool & cashmere , chętniej wychodzi ze mna z domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium