Czego nie mogą jeść psy? Odpowiadamy!

0
Czego nie mogą jeść psy? Odpowiadamy!

Każdy właściciel czworonoga chce dla niego jak najlepiej, dlatego częstuje go pysznościami! Czy jednak wszystkie smakołyki są dla niego bezpieczne? Których produktów spożywczych warto unikać, a jakie są bezwzględnie zakazane i groźne dla zdrowia pupila? Sprawdź, jaka karma dla psa jest najlepsza!

Psy – jaka powinna być ich dieta?

Każdy zwierzak, podobnie jak człowiek, potrzebuje diety zróżnicowanej i zbilansowanej, która będzie dostarczać niezbędne składniki odżywcze. Umożliwia to:

  • prawidłowy rozwój,

  • wspomaga zdrowie,

  • pomaga zachować dobrą kondycję,

  • wspiera dobre samopoczucie.

O ile ludzie potrafią samodzielnie ocenić, czy dany produkt spożywczy jest dla nich właściwy, o tyle odpowiedzialność za prawidłowe żywienie pupila spoczywa na jego właścicielu. Na szczęście producenci karmy ułatwiają nam to zadanie i proponują różne smakołyki dla psa, o doskonale skomponowanym składzie.

Jakie składniki są trujące dla piesków?

Niektóre produkty spożywcze są nie tylko niewskazane, ale wręcz niebezpieczne dla czworonogów. Jedne mogą powodować zaburzenia trawienia i dokuczliwe dolegliwości, a inne prowadzą do śmiertelnego zatrucia. Z listą takich substancji powinien zapoznać się każdy właściciel psa oraz wszystkie osoby planujące przygarnąć szczeniaka do swojego domu. Jakich składników i smakołyków nie należy podawać psiakom w trosce o ich bezpieczeństwo? Poniżej lista najgroźniejszych z nich.

karma dla psa

Czosnek i cebula

To produkty mogące już w niewielkiej ilości powodować negatywne skutki dla zdrowia zwierząt. Spożywanie cebuli przez psa wywołuje biegunki, wymioty, a w niektórych przypadkach uszkodzenie wątroby. Dotyczy to cebuli zarówno surowej, jak i smażonej czy świeżej, która podobnie jak czosnek zawiera toksyczne dla psów związki siarki. W efekcie spożywania cebuli i czosnku może wystąpić anemia objawiająca się:

  • osłabieniem,

  • apatią,

  • bladością błon śluzowych,

  • przyspieszeniem oddechu.

Sól

Jedzenie dla psa powinno być smaczne i zdrowe – dlatego warto wybrać dla niego odpowiednią karmę i smakołyki bez soli lub z niewielką jej ilością. Nadmiar soli może prowadzić do zatrzymania wody w komórkach i zaburzenia metabolizmu. Trudno będzie odzwyczaić od słonego smaku psiaka, który do tej pory jadł intensywnie przyprawione posiłki. Dlatego od samego początku warto podawać mu dania niezawierające soli.

Winogrona i rodzynki

Na listę zakazanych pokarmów trafiły winogrona! Podobnie jak rodzynki nie powinny być spożywane przez psy. To dlatego, że utrudniają trawienie i mogą powodować ból brzucha, apatię, wymioty. Już niewielka ilość, bo około 12 sztuk okazuje się groźna dla pieska! Jeżeli zjadł on kilka winogron lub rodzynek – należy bacznie go obserwować, a najlepiej udać się do weterynarza.

Czekolada

To, co dla wielu ludzi uchodzi za największy smakołyk, u psa wywołuje śmiertelne zagrożenie. Mowa o czekoladzie, a dokładnie o składniku – teobrominie, który kumuluje się w organizmie zwierzęcia. Jej spożycie może prowadzić do wystąpienia drgawek i wymiotów, a także negatywnie wpływać na pracę trzustki i zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego.

Jakich jeszcze składników nie powinniśmy dawać psu do jedzenia?

Poza listą zakazanych pokarmów spożywczych warto wymienić także te, których zjedzenie w niedużej ilości prowadzi do dokuczliwych dla zdrowia, choć nie aż tak groźnych konsekwencji. Mowa m.in. o alkoholu i kofeinie mogących powodować nadmierne pobudzenie, problemy z sercem, biegunkę lub wymioty. Nie warto częstować swojego czworonoga mlekiem, ponieważ niektóre psiaki cierpią na alergię, a inne wraz z wiekiem tolerują je coraz słabiej. Należy unikać także pieprzu i ostrych przypraw wywołujących podrażnienie nosa, oczu i błon śluzowych. Czym zatem karmić zwierzę? Odpowiednim pożywieniem jest karma dla psa z optymalną zawartością składników odżywczych i witamin.

Po karmy i przysmaki odpowiednie dla zwierząt odwiedź stronę hubuform.pl

Chcąc zadbać o prawidłowe odżywienie organizmu i wspierać jego zdrowie, warto kupić smakołyki dla psa, których skład jest odpowiednio zbilansowany. Można wynagradzać zwierzę podczas treningów lub wykorzystać je podczas codziennych aktywności. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel zmaga się z uczuleniem, niech Twoją uwagę zwróci karma dla psów bez konserwantów i barwników – odpowiednia dla alergików. Już teraz zadbaj o zaspokojenie potrzeb żywieniowych pupila i wybierz dla niego odpowiednie produkty!

assign var="idOfProducer" value=$request_uri|strlen}

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium