Pies i kot w podróży - lot samolotem

Chcielibyśmy podróżować z naszymi pupilami za granicę nie tylko samochodem, ale również samolotem. Oczywiście jest to możliwe należy spełnnić jedynie kilka warunków. Poza tym warto upewnić się we właściwej ambasadzie jakie wymagania stawia kraj, do kórego wybieramy się z naszym zwierzakiem. Więcej informacji możesz uzyskać również we własciwym Powiatowym Inspektoracie Weterynarii.

Przewóz zwierząt (pies i kot) samolotem możliwy jest między krajami Unii Europejskiej. Przewożone zwierzę musi posiadać paszport zgodny ze standardami UE (Decision 2003/803/EC), posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz musi być identyfikowalne: powinno mieć wszczepiony mikrochip lub czytelny tatuaż. Dodatkowo wyjeżdżając z psem lub kotem do Szwecji, Wielkiej Brytanii, Malty i Irlandii zwierzę musi mieć zrobione testy na poziom przeciwciał (regulacja EC 998/2003). Zwierzę powinno być wolne od kleszczy i tasiemców a informacje o leczeniu i szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu. 
Zwierzęta mogą podróżować samolotami również do innych krajów niż europejskie. Przepisy w większości wypadków są mniej restrykcyjne. Trzeba pamiętać, że przewożenie samolotem zwierzęcia wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji. W kabinie pasażerskiej mogą przebywać jedynie małe psy i koty

 

Podróż ze zwierzęciem
PLL LOT umożliwiają przewóz zwierząt (pies i kot) jako bagaż pasażerski w kabinie lub bagażniku samolotu. Jest to możliwe po spełnieniu następujących warunków: 
- przewożone zwierzęta muszą posiadać książeczki szczepień oraz aktualne zaświadczenia od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych;
- zwierzęta muszą być przewożone w transporterach odpowiednich do ich wagi i rozmiarów (waga zwierzęcia wraz z transporterem, przewożonego w kabinie pasażerskiej, nie może przekroczyć 8 kilogramów)

 

Miejsceprzewozu 

Samoloty
B767

Samoloty
B737

Samoloty ATR

Samoloty ERJ

Kabina pasażerska

Maksymalnie
55x40x20*

Maksymalnie
55x40x20*

Maksymalnie
45x30x20*

Maksymalnie
45x30x20*

 
Informacja o dopuszczalnych wymiarach klatek przy przewozie zwierząt jako bagaż w lukach bagażowych dostępna jest w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT lub w biurach agentów 
transporter dla psa i dla kota musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji.
- przewóz zwierzęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem, w trakcie dokonywania rezerwacji pasażerskiej. Usługa jest płatna, opłaty dokonuje się w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT, jak również u agentów.
- liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.
- PLL LOT umożliwiają również transport innych zwierząt w luku bagażowym samolotu jako ładunek cargo.
UWAGA! Dla psa przewodnika osoby niewidomej nie stosuje się ograniczenia wagowego, jak również nie wymaga się transportera. Pies powinien być w uprzęży i w kagańcu. Szczegółowych informacji o warunkach przewozu i opłatach udzielają biura rezerwacji i sprzedaży PLL LOT, jak również agenci. 
UWAGA! Pasażerom przewożącym żywe zwierzę jako bagaż nie rejestrowany (PETC) nie przydziela się miejsc w pierwszych rzędach klasy serwisowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium