Pies i kot w podróży - lot samolotem

Chcielibyśmy podróżować z naszymi zwierzętami za granicę nie tylko samochodem, ale również samolotem. Oczywiście lot z pupilem jest możliwy – należy spełnić jedynie kilka warunków. Poza tym warto upewnić się we właściwej ambasadzie, jakie wymagania odnośnie transportu stawia kraj, do którego wybieramy się z naszym psem lub kotem. Więcej informacji na temat przewozu możesz uzyskać również we właściwym Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. W tym krótkim poradniku zebraliśmy garstkę najpotrzebniejszych wskazówek. Zapoznaj się z nimi, by dowiedzieć się, jak bezpiecznie przewieźć swojego ulubieńca.

Przewóz psa i kota samolotem – jak się przygotować?

Jeśli chodzi o transport między krajami Unii Europejskiej, lot samolotem z kotem lub psiakiem jest możliwy wyłącznie, jeśli zwierzak posiada paszport zgodny ze standardami UE (Decision 2003/803/EC), posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz musi być identyfikowalne: powinno mieć wszczepiony mikrochip lub czytelny tatuaż. Dodatkowo chcąc przewieźć zwierzaka do Szwecji, Wielkiej Brytanii, Malty i Irlandii, musisz zrobić mu testy na poziom przeciwciał (regulacja EC 998/2003). Powinien być on również wolny od kleszczy i tasiemców, a informacje o leczeniu i szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu.

Zwierzęta można przewieźć także do innych krajów niż europejskie. Przepisy w większości wypadków są mniej restrykcyjne. Trzeba pamiętać, że przewóz psa i kota samolotem wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji. W kabinie pasażerskiej mogą przebywać jedynie małe psy i koty. 

 

Podróż ze zwierzęciem

PLL LOT umożliwiają przewóz zwierząt jako bagaż pasażerski w kabinie lub bagażniku samolotu. Transport jest możliwy po spełnieniu następujących warunków: 

  • przewożone czworonogi muszą posiadać książeczki szczepień oraz aktualne zaświadczenia od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych,
  • każdy pies i kot musi być przewożony w samolocie w transporterze odpowiednim do jego wagi i rozmiarów (waga Twojego czworonoga wraz z transporterem, przewożonego w kabinie pasażerskiej, nie może przekroczyć 8 kilogramów). W tabeli znajdziesz akceptowane wymiary takich toreb do transportu (długość/wysokość/szerokość). 

 

Miejsceprzewozu 

Samoloty
B767

Samoloty
B737

Samoloty ATR

Samoloty ERJ

Kabina pasażerska

Maksymalnie
55x40x20*

Maksymalnie
55x40x20*

Maksymalnie
45x30x20*

Maksymalnie
45x30x20*

 

Przewóz zwierząt samolotem – ważne informacje 

Informacja o dopuszczalnych wymiarach klatek przy przewozie zwierząt jako bagaż w lukach bagażowych dostępna jest w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT lub w biurach agentów. Poniżej prezentujemy jeszcze kilka najważniejszych zasad.

  1. Transporter dla kota lub transporter dla psa musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji.
  2. Przewóz zwierząt samolotem należy zgłosić z wyprzedzeniem, w trakcie dokonywania rezerwacji pasażerskiej. Usługa jest płatna, opłaty dokonuje się w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT, jak również u agentów.
  3. Liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.
  4. PLL LOT umożliwiają również transport innych zwierząt w luku bagażowym samolotu jako ładunek cargo.

UWAGA! Dla psa przewodnika osoby niewidomej nie stosuje się ograniczenia wagowego, jak również nie wymaga się transportera. Pies powinien być w uprzęży i w kagańcu. Szczegółowych informacji o warunkach przewozu i opłatach udzielają biura rezerwacji i sprzedaży PLL LOT, jak również agenci. 

UWAGA! Pasażerom przewożącym żywe zwierzę jako bagaż nie rejestrowany (PETC) nie przydziela się miejsc w pierwszych rzędach klasy serwisowej.

 

Jak przewieźć psa i kota samolotem?

Teraz wiesz już, jak prawidłowo przewieźć kota samolotem. Możecie więc wspólnie podążać przez świat nie tylko jego drogami. Także psiaki mogą towarzyszyć swoim opiekunom w jeszcze dalszych wyprawach. Aby transport psa lub kota samolotem był w pełni bezpieczny, trzeba wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do przewozu. Wygodnie będzie Ci zamówić je online. Nasz internetowy sklep z akcesoriami dla zwierząt Hubuform ma w swojej ofercie plecaki, torby lub klasyczne transportery, które zapewnią czworonogom odpowiednie warunki podczas lotu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium