Jak często obcinać psom pazurki?

0
Jak często obcinać psom pazurki?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy zwierzęce łapki wymagają specjalnej pielęgnacji. Okazuje się, że chcąc zadbać o zdrowie piesków, warto regularnie obcinać im pazurki, aby uchronić je przed przykrymi konsekwencjami. Temat rodzi wątpliwości, na które postaramy się dzisiaj znaleźć odpowiedź. Doradzimy, które narzędzia najlepiej wybrać do tego zadania i jak często należy je wykonywać. Poznaj kilka praktycznych wskazówek i wybierz najlepsze nożyczki albo obcinacz.

 

Czy konieczne jest obcinanie psom pazurków?

U zwierząt pazury rosną dokładnie tak samo, jak u ludzi. Ulegają jednak naturalnemu ścieraniu podczas poruszania się po twardej powierzchni. Może okazać się, że pies, który często biega po szorstkim podłożu, ma bezpieczną długość pazurków i nie ma konieczności ich obcinania. Jednak w przypadku zwierzaków, które większość czasu spędzają w mieszkaniu, a w czasie spaceru przechadzają się po miękkim trawniku, skracanie zazwyczaj jest niezbędne. To istotne, aby regularnie kontrolować łapki i pazurki, ponieważ brak odpowiedniej pielęgnacji może nieść za sobą przykre skutki. Jedną z najczęstszych konsekwencji jest ból przy poruszaniu się. Zwiększa się ryzyko rozwoju stanów zapalnych, uszkodzenia kości palców, a nawet zwyrodnienia stawów. Zatem kiedy zauważasz, że pazurki Twojego pupila zaczynają dotykać ziemi – sięgnij po nożyczki lub obcinacz.

Jak poprawnie obcinać psom pazurki?

Zdarza się, że na widok narzędzi do obcinania zwierzak ucieka w popłochu. Co zrobić, gdy się boi? Warto poznać kilka zasad, dzięki którym wykonanie tego zadania będzie zdecydowanie prostsze, przyjemniejsze, a jednocześnie bezpieczne dla czworonoga. Do pracy najlepiej przystąpić, kiedy pies jest zrelaksowany. Należy przyzwyczaić go do tego od najmłodszych lat, aby w późniejszym etapie uniknąć niepotrzebnego stresu. Pazurki należy przycinać precyzyjnie, najlepiej jednym pewnym ruchem – zaczynamy od przednich łapek. Zawsze tnij od dołu do góry, a nożyczki lub obcinacz ustawiaj prostopadle do paznokcia (unikaj cięcia pod kątem). Bardzo ważną rolę odgrywają odpowiednie narzędzia, dlatego sięgaj po solidnie wykonane i ostre przyrządy, które ułatwią Ci pracę.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej długości pazurów, ponieważ uszkodzenie macierzy, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne może doprowadzić do krwawienia i dolegliwości bólowych. Tak nieprzyjemne przeżycia będą powodować, że dla zwierzaka zabieg będzie źle się kojarzył. Dobrym pomysłem jest nagrodzenie psiaka pysznym smakołykiem po zakończeniu pracy.

pazurki

Jak często wymagane jest obcinanie pazurków?

To pytanie, które budzi najwięcej wątpliwości i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Uniwersalna zasada mówi, że paznokcie należy obcinać regularnie. Ich prawidłowa długość nie może przekraczać opuszka palców. Gdy pies stoi, pazur powinien kończyć się tuż nad ziemią. Kolejny sygnał świadczący o tym, że najwyższa pora sięgnąć po obcinacz do pazurów to dźwięk stukania o podłogę, gdy zwierzę po niej spaceruje. Zaleca się, aby zabieg przeprowadzać zazwyczaj co 4-6 tygodni, a jednocześnie na bieżąco monitorować stan łapek i podejmować odpowiednie działania we właściwym czasie.

Częstotliwość jest uzależniona przede wszystkim od:

  • rasy i wieku,

  • poziomu aktywności,

  • rodzaju podłoża, po którym najczęściej porusza się pies,

  • indywidualnych predyspozycji.

Akcesoria do obcinania pazurków psom i kotom znajdziesz na hubuform.pl

Zastanawiasz się, po jakie narzędzia sięgnąć? Zwróć uwagę na obcinacze i nożyczki do pazurków wykonane z najwyższej jakości materiałów. Najlepiej, aby była to stal nierdzewna, dlatego, że jej stan nie zmienia się przez wiele lat. Istotna jest ostrość i ergonomiczny kształt, który dobrze leży w dłoni. Najlepsze akcesoria powinny być dobrane przede wszystkim do wielkości pazurów. Zwróć uwagę na modele z uchwytami pokrytymi powłoką antypoślizgową, ponieważ to dodatkowo ułatwi Ci pracę. Przydatnym rozwiązaniem podnoszącym poziom bezpieczeństwa jest ogranicznik zapobiegający zbyt dalekiemu przycięciu paznokci.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z samodzielną pielęgnacją łapek i pazurków, daj sobie czas na naukę i nie zrażaj się po pierwszym podejściu. Zarówno Ty, jak i Twój pupil musicie zdobyć doświadczenie – zadbaj, aby pierwsze zabiegi kojarzyły się wyłącznie do pozytywnymi wrażeniami.

assign var="idOfProducer" value=$request_uri|strlen}

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium